Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

BAKANLIKTAN BELGESEL FİLM YAPIM PROJELERİNE DESTEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2021 yılında sinema sektörüne 65 belgesel film projesi için 5 milyon 268 bin lira destek sağladı.

Bu yılın dördüncü destekleme kurulunda, belgesel film yapım türündeki 324 proje sinema sektör temsilcilerinden oluşan 8 kişilik destekleme kurulunca değerlendirildi.

Bu destekle birlikte 2021 yılı içinde sinema sektörüne Bakanlık tarafından sağlanan toplam miktar 48 milyon liraya ulaştı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2021 yılı içerisinde küresel salgın nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kalan 159 sinema salonuna da "Yerli Film Gösterim Desteği" kapsamında 15,9 milyon lira destek sağlamıştı. 

Bakanlık senaryo, kısa film, animasyon film ve proje geliştirme türlerindeki 88 projeye  de 1 milyon 782 bin lira destek vermişti. 

İlk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım ile ortak yapım türlerindeki 26 projeye verilen destek miktarı ise 25 milyon 50 bin lira olmuştu.

"İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım", "Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım", "Ortak Yapım", "Çekim Sonrası ve Dağıtım Tanıtım" türündeki yeni başvurular 30 Haziran'da sona erecek. 

Değerlendirmesi de Eylül ayında gerçekleştirilecek yılın son destekleme kurulunda yapılacak.

Belgesel film projeleri için 2021-4 Sayılı Destekleme Kurulu Kararı’na https://sinema.ktb.gov.tr/TR-289356/2021---4-sayili-sinema-destekleme-kurulu-kararlari-acik-.html adresinden ulaşılabiliyor.