Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yapmadan Dönme

Uşak İline ziyarete gelen bir turistin mutlaka gezmesini, görmesini, yemesini tavsiye ettiğimiz ürün yer yada aktiviteler şunlardır :

Atatürk ve Etnografya Müzesi
Milli Mücadele yıllarında Uşak karargahı olarak kullanılan eski bir konaktır. Türk kuvvetlerine esir düşen Yunan Generali Trikopis, Ulu Önder Mustafa Kemal Paşa’nın huzuruna burada çıkarılmıştır. Bina 1900 yılında yapılmış olup Uşak’ın tarihi evlerindendir. Müzede; Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi giyim eşyaları ve takıları, Atatürk’ün yatak, çalışma ve misafir odaları ile birtakım eşyaları, Yunan mezalimine ait fotoğraflar olmak üzere 1412 adet etnografik eser bulunmaktadır. Müzeyi yılda yaklaşık olarak 7000 kişi ziyaret etmektedir.

Arkeoloji Müzesi
23 Mayıs 1970 de hizmete açılmıştır. Günümüzden 5000 yıl öncesinden başlayıp Bizans dönemine kadar olan eserlerin sergilendiği müzede, Lidyalılar dönemine ait Karun Hazineleri, Helenistik çağa ait sikkeler, Roma dönemine ait mezar ve adak stelleriyle, Selçikler kazısı buluntuları teşhir edilmektedir. Müzede 19.086 adet arkeolojik eser, 13.043 adet sikke,58 adet mühür ve mühür baskısı 1 adet tablet olmak üzere toplam 33.600 adet arkeolojik eser bulunmaktadır. Müzeyi yılda yaklaşık 15.000 kişi ziyaret etmektedir.

Clandıras Köprüsü
Karahallı İlçemizde olup Banaz Çayı üzerindedir. Lidyalılar tarafından Kral yolu üzerinde yaptırılmıştır. Kemer uzunluğu 24 m., derinliği 17 m., eni 1.75 m dir. Kalemle işlenmiş kemerin taşları zivanalı olarak birbirine bağlanmıştır.

Paşa Hanı
Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından bir Fransız mimarı 1898 tarihinde yaptırılmıştır. Uşak’ın mimari güzelliğini gösteren yapıtlardandır. İki katlı ve taş yapıdır.

Bedesten
İtalyan bir mimar tarafından 1901 yılında yapılmıştır. İki katlı ve taş kullanılarak yapılan bina 1980'li yıllarda restore edilerek sarraflar çarşısı haline getirilmiştir.

Ulu Cami
Yapılışına açıkça belirten bir tarih yoktur. Orta kapının sağ üst tarafında görülen kitabe camiye değil kocasu diye anılan çeşmeye aittir. Bu kitabe camiye ait olmamakla birlikte, Ulu Caminin yapımı hakkında bize bilgi vermektedir. Ulu cami binasının yapı tarzı Germiyan Beyliği devrinin özelliğini taşımaktadır.

Burma Cami
Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Evliya Çelebinin bu cami hakkında yazdığı kitabenin tarihine göre, Ulu Cami'den 158 yıl sonra yani 978 yıllarında yapılmıştır.

Uşak İlimize özgün yemekler
Uşak Tarhanası ,Çömlek Eti, Tas Kapama, Keksek, Alacatene, Katmer, Bükme, Peksimet, Haşhaş sürtmesi, Tahin Helva , Un Helvası, Aşure