Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY "CARMEN" OPERASINI İZLEDİ

97fb28cd-2576-4b58-95d4-aad6b3319e67.jpg

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY "CARMEN" OPERASINI İZLEDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali"nde "Carmen" operasını izledi.

İstanbul Devlet Opera ve Balesinin sahnelediği eser, Haliç Kültür Merkezi Açık Hava Sahnesi'nde sanatseverlerle buluştu. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan'ın da izlediği esere sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, eserin sonunda sanatçıları ayakta alkışladı.

Ünlü Rumen mezzo-soprano Ramona Zaharia'nın "Carmen" rolünü canlandırdığı operada, "Don Jose"yi Ali Murat Erengül, "Escamillo"yu ise Murat Güney yorumladı.

"Micaela" rolünde Gülbin Günay, "Zuniga" rolünde Göktuğ Alpaşar, "Morales" rolünde Utku Bayburt, "Frasquita" rolünde Anna Sirel Etyemez, "Mercedes" rolünde Elif Tuba Tekışık, "Le Dancarie" rolünde Alp Köksal ve "Le Remendado" rolünde ise Onur Turan sahne aldı.

Dünyanın seçkin opera eserlerinden biri olan ve dünya genelinde çokça sahnelenen operaların başında gelen "Carmen", ünlü İtalyan Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini'nin prodüksiyonu ve Ayşem Sunal Savaşkurt'un koreografisi ile hazırlandı.

Gösteride, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nı Zdravko Lazarov yönetirken, koro şefliğini Paolo Villa üstlendi.

Fransız besteci Georges Bizet'nin imzasını taşıyan, librettosu Ludovic Halevy ve Henri Meilhac tarafından yazılan eser, ilk kez 1875'te Paris'te sahnelendiğinde sert eleştirilere maruz kaldı. "Carmen" operası, Georges Bizet'nin vefatından sonra dünya çapında ün kazandı.

İspanya'nın Sevilla şehrinde 1830'lu yıllarda geçen operanın hikayesi şöyle:

"Eserin baş kahramanı güzel, ateşli ve herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen'dir. Carmen, asker Don Jose'den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen'in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don Jose'nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur."

Üç perdelik eserin dekor tasarımını Zeki Sarayoğlu, kostüm tasarımını Ayşegül Alev, ışık tasarımını Giovanni Pirandello yaptı.