Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

GENÇ SANAT: 8. GÜNCEL SANAT PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI

GENÇ SANAT: 8. GÜNCEL SANAT PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI

Türkiye’deki güncel sanatı ve genç sanatçıları desteklemek, güncel sanat pratiklerinin görünürlüğünü artırarak geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak üzere bu yıl Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenen “Genç Sanat: 8. Güncel Sanat Proje Yarışması” sonuçlandı. 

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın vefatının 60’ıncı yılı dolayısıyla teması “Her Şey Yerli Yerinde” olarak belirlenen ve seçici kurulun başvurusu kabul edilen 110 eseri değerlendirdiği yarışmada eser sahiplerine toplam 175 bin lira para ödülü verilecek.  

Başarı Ödülü’ne layık görülen 5 kişiye ayrı ayrı 18 bin lira, Mansiyon Ödülü’ne layık görülen 5 kişiye ayrı ayrı 9 bin lira ve eserleri sergilemeye layık görülen 20 kişiye de yine ayrı ayrı 2 bin lira ödül takdim edilecek.  

Yarışmanın Seçici Kurulu

Genç Sanat: 8. Güncel Sanat Proje Yarışması’nın seçici kurulunda ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü ve Tanpınar Merkezi'nin Kurucu Başkanı Prof. Dr. Handan İnci, Yeditepe Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı ve Küratör Prof. Dr. Marcus Graf, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi M. Özalp Birol, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden Sanatçı Prof. Tansel Türkdoğan, Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran ile Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı ile Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alper Özkan yer aldı.

Ödüle Layık Görülen Sanatçılar

Yarışmada Başarı Ödülü’ne İrem Yüksekbilgili, İrem Sezer, Samet Alış, Edanur Sabuncu, Cemil Olgun Can, Mansiyon Ödülü’ne de Özgün Şahin, Behiye Arat, Mustafa Yüzükoca, Esma Nur Emekli, Zehra Seda Boztunalı layık görüldü.

Eserleri sergilemeye değer bulunan sanatçılar ise Zeynep Ergül, Fatma Bişirici, Selin Bintaş Çeliktaş, Ahmet Dağdelen, Halil İbrahim Çakmak, Hasret Şahin, Yağmur Kevser Barutçu, Elif Beyaz, Yüsra Canik, Elif Çelebi, Ayşe Ceren Solmaz, Uğur Avcı, Şevval Konyalı, Şirvan Güngörmez, Selime Deliahmetoğlu, Osman Batuhan Türker, Cansu Kul, Melike Atik, Mert Yılmaz ve Ecem Öykü Keskin oldu.

Eserler CSO Ada Ankara’da Sergilenecek

Genç Sanat: 8. Güncel Sanat Proje Yarışması’nın sonucunda 30 eser festival kapsamında, CSO Ada Ankara'da sergiye sunulacak.

Bakanlık, çevrim içi olarak düzenlediği yarışmanın eser toplama, ödül töreni ve sergi tarihini daha sonra Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün internet adresinden duyuracak.