Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

GENÇ SANAT: 5. AFİŞ TASARIM YARIŞMASI SONUÇLANDI

GENÇ SANAT: 5. AFİŞ TASARIM YARIŞMASI SONUÇLANDI

Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen “Bağımlılığa karşı, sanatın gücü” konulu Genç Sanat: 5. Afiş Tasarım Yarışması sonuçlandı.

Yarışmanın Başarı Ödülü’nü Cansu Polat, Özgür Hünel, Emirkan Emre Özca ve Salih Üner ile Mansiyon Ödülü’nü de Kenan Yiğit, Büşra Öğüt, Merve Sürücü ve Seçkin Takmaz aldı.

Seçici kurul tarafından eserleri sergilemeye layık görülen sanatçılar ise Gülberk Emine Aydın, İlbey Çakır, Havva Kara, Elif Coşkun, Nazlı Duru Nar, Eren Kâmil Erbek, Zehra Atalay, Kaan Kaya, Büşra Nur Tekiner, Ayşe Beyza Güngör, Jale Kara, Sena Emine Dilki, Vahide Begüm Küçük, Bensu Hilal Erol, Sinan Demir, Aleyna Çelik, Taha Bekir Murat, Büşra Kızılateş, Burcu Atmaca, Eda Damla Şeker, Rumeysa Gündoğu, Akif Acaray, İzel Selin Şenel ve Murat Evlense oldu.

Yarışmanın Seçici Kurulu

Ödüle ve sergilenmeye layık görülen tasarımların değerlendirmesini yapan akademisyenlerden oluşan seçici kurulda ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden Prof. Dr. Ali Tomak, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Uğur Atan, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden Prof. Yusuf Keş, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden Doç. Dr. Zafer Lehimler ve Bakanlık temsilcisi olarak da Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alper Özkan yer aldı.

Yarışmanın Ödülü Toplam 80 Bin Lira

Genç tasarımcıların her türlü bağımlılığın olumsuz etkilerine dikkat çekerek sanatla iç içe yaşamanın önemini vurguladıkları yarışmada dereceye giren eser sahiplerine toplam 80 bin lira para ödülü takdim edilecek.

Başvurusu kabul edilen 116 afiş tasarımın seçici kurulca değerlendirildiği yarışmada Başarı Ödülü’ne layık görülen 4 sanatçı ayrı ayrı 9 bin lira, Mansiyon Ödülü verilecek 4 sanatçı ayrı ayrı 5 bin lira ve eserleri sergilemeye layık görülen 24 sanatçı da yine ayrı ayrı olarak 1000 lira para ödülü alacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığının çevrim içi olarak düzenlediği yarışmanın ödül töreni ve sergi tarihi ise daha sonra Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün internet adresinden duyuracak.