Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

800 YILLIK KÜLTÜR MİRASI KADINCIK ANA EVİ ZİYARETÇİLERİYLE BULUŞTU

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde restore edilen 800 yıllık kültür mirası Kadıncık Ana Evi törenle ziyarete açıldı.

Hacı Bektaş Veli'nin vefatının 750’nci yılı dolayısıyla düzenlenen anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.  

Hacı Bektaş Veli’yi ağırlayan 800 yıllık kültür mirasının açılış kurdelesini kesen Bakan Ersoy burada yaptığı konuşmada, Alevi Bektaşilik inancına göre Kadıncık Ana'nın önemli bir şahsiyet olduğunu belirtti.

Kadıncık Ana Evi'nin mülkiyetinin Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, geçen yıl almış oldukları kararla restorasyonuna başladıklarını ve hızlı bir şekilde tamamladıklarını, bugün ise hizmete aldıklarını söyledi.

“Alevi Bektaşilik öğretisinde Hacı Bektaş Veli'nin güvercin şeklinde Hacıbektaş'a gelmesi sürecinde onu hisseden ilk kişinin Kadıncık Ana olduğu varsayılır.” diyen Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“Kendisine evinde ekmek içinde yağ ikram etmiş. Hacı Bektaş Veli'nin de 'Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin.' diye dua ettiği rivayet edilmekte. Kadıncık Ana, toplumda kadın iş gücü ve kadın birliğini temsil eden önemli bir figür olarak kabul edilmekte. Kendisinin mezarının bilinmemesi ve bu evde yaşadığının kabul edilmesi nedeniyle Kadıncık Ana Evi yoğun ziyaretçi almaktadır. Bu açıdan da restore edilip ziyarete daha uygun hale getirilmesi önemliydi. İşletme ve yönetimi Müzeler Genel Müdürlüğünce takip edilecek. Hayırlı olmasını diliyoruz."

Konuşmanın ardından Bakan Ersoy, törene katılan protokol ile birlikte restorasyonu yapılan ev ve bahçesini gezdi.