Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sinema Haftası Basın Bülteni

UŞAK SİNEMA HAFTASI

CUMHURİYETİN 100. YILINDA UŞAK FİLM YARIŞMASI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının "100. Yıl Faaliyetleri konulu genelgesi kapsamında Cumhuriyetimizin 100. Yılı vesilesiyle T.C. Uşak Valiliği Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Uşak Sinema Haftası ve  “Cumhuriyetin 100. Yılında Uşak” kısa film yarışması düzenlenmiştir.

                Teması “Cumhuriyet” olan Sinema haftası 4-9 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Bu etkinlik ile; Uşak’ın milli, manevi, kültürel, doğal ve tarihi değerlerini sinemayla buluşturmak da amaçlanmıştır.  Böylelikle, Uşak’taki Cumhuriyet dönemi kazanımları ve Uşak'ın Cumhuriyetimizin 100 yıllık tarihinde kat ettiği aşamalar beyaz perdeye aktarılarak yıl boyunca Uşak’ta coşku ve gururla kutlanan Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlilerine bir yenisi deha eklenmiştir. Kurtuluş Mücadelemizde ve Cumhuriyet tarihinde önemli bir yer tutan Uşak'ın tanıtımına katkı sağlayarak şehrin kültürü ve tarihi gelecek nesillere kaynak oluşturacak şekilde kayıt altına alınmıştır.

Program; İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Sabri CEYLAN’ın Atatürk Kültür Merkezinde yaptığı açılış konuşması ile başladı.   “Uşak Sinema Haftası” tanıtım konuşması ile başlayan etkinlik programı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Türk Müziği Korosu tarafından gerçekleştirilen  “CUMHURİYET ŞARKILARI” konseri ile devam etmiştir.

 Uşak Sinema Haftasıboyunca yapılan atölye çalışmaları, söyleşiler ve konferanslar, sergi, konser ve film gösterimleri ile şehrimizin kültür sanat hayatına katkı sunularak Uşak’taki vatandaşlara farklı yer ve zamanlarda sinema ve kültür etkinlikleri ile ilgili seçenekler sunulmuştur. Her yaştan vatandaşa yönelik etkinliklerin yer aldığı organizasyonda davet edilen konuklar ve jüriler ile yapılan etkinliklerin yanı sıra konuklara şehrin tarihi, arkeolojik, kültürel ve turistik değerleri de tanıtılarak Uşak’ın ulusal ve uluslararası bilinirliği adına önemli çalışmalar yapılmıştır.

Uşak dışından da yoğun katılımın olduğu“Cumhuriyetin 100. Yılında Uşak” film yarışmasında altı eser finale kalmıştır. Mesut UÇAKAN; Neşe BERBER, Feza ÇALDIRAN, Muhammed KÖSEN, Tülin ÜRKER Kürşad KIZBAZ ve Zeynep  Işınsu TÜZ  jüri üyeleri olup  belgesel ve kurmaca olarak iki kategoride  yarışmaya katılan finalist eserlerden 

1. Fotoğraf - Oğuzhan Yanar

2. Şeker Tadında - Adem Giliz

3. Yılanların Öcü -Alp Arslan Dur

Mansiyon Sessiz Suların Gücü - Ceyhan Molla

Ödülünü almıştır.

Uşak Valiliğinin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğin ödül töreninde konuşan Uşak Valisi Dr. Turan ERGÜN Ülkemizin dört bir yanından Uşak ve Cumhuriyet hikâyeleriyle “Cumhuriyetin 100. Yılında Uşak” film yarışmasına katılan ve yarışmayı zenginleştiren yönetmenlere, etkinliği destekleyen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara, hafta boyunca etkinliğin organizasyonunun başarıyla gerçekleşmesini sağlayan ve bu organizasyona destek veren tüm paydaşlara ve kadim kültürünü yaşatıp ona sahip çıkma adına son derece duyarlı olan sanatsever Uşaklı halkına teşekkür ederek Uşak’ta birbirinden kıymetli jüri üyelerini ve konukları ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ” ifade etmiştir.

Uşak Valisi Dr. Turan ERGÜN, Uşak Milletvekilleri İsmail GÜNEŞ ve Uşaklı sanatseverlerin katıldığı yoğun ilgi gösterilen Uşak Sinema Haftası ve  “Cumhuriyetin 100. Yılında Uşak” film yarışması 9 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilen ödül törenin ardından sanatçı Umut Mürare’nin konseri ile son buldu.