Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Vali Salim Demir “Karun Hazinelerinin Dünyaca ünlü parçası ‘Kanatlı Denizatı Broşu’ Uşak Arkeoloji Müzesinde yeniden sergilenmeye başlıyor.”

2013 yılından bu yana Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmekte olan Kanatlı Denizatı Broşu, hazinenin bulunduğu topraklara, Uşak’a geri döndü. 

Vali Salim Demir, yapımı son aşamaya gelen Uşak Arkeoloji Müzesinde sergilenmek üzere Uşak’a getirilen broşla ilgili, Milletvekilleri Mehmet Altay ve Özkan Yalım, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Kalaylı, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, İlçe Kaymakamları ve ilgili kurum müdürleriyle beraber bir basın toplantısı düzenledi. 

Vali Salim Demir, düzenlediği basın toplantısına Karun Hazinelerinin en kıymetli parçalarından biri olan Kanatlı Denizatı Broşunun yeniden Uşak’ta sergilenecek olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Vali Salim Demir açıklamasına şöyle devam etti, “Uzun bir süredir, gün yüzüne çıkartıldığı topraklardan uzakta olan Karun Hazinelerinin en kıymetli parçalarından biri olan Kanatlı Denizatı Broşu, ait olduğu topraklara, Uşak’a geri getirildi. İnşası tamamlanmak üzere olan yeni arkeoloji müzemizde sergilenecek olan Kanatlı Denizatı Broşu, hem karada, hem havada, hem de denizde hareket eden bir canlıyı tasvir etmektedir. Müzemizde ayrıca yaklaşık 450 parçadan oluşan Karun Hazinelerinin sergilenebilecek durumda olan 184 parçası ziyaretçilerin izlenimine sunulacak” dedi. 

Yeni Arkeoloji Müzesinin resmi açılışının önümüzdeki ay içinde planlandığını ifade eden Vali Salim Demir, “Müzemiz en son teknoloji ile korunmaktadır. Ülkemizdeki benzer birçok müzede olduğu gibi müzemizde de simülasyon gösterileri ve canlandırmalarla ilimizin tarihi ve kültürü yansıtılmaktadır. Şuanda son aşamasında olan çalışmalar tamamlandıktan sonra müzemizi ziyarete açmayı planlıyoruz. Ayrıca hem İskender Pala İl Halk Kütüphanesinin, hem de Arkeoloji Müzemizin açılışı için Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’u davet edeceğiz. Hazinenin parçalarının uzun bir süreçten ve çok kıymetli çalışmalar sonunda yeniden Uşak’a getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

DSC_0125 (Kopyala).JPG

USK_5266 (Kopyala).JPG

USK_5372 (Kopyala).JPG

USK_5245 (Kopyala).JPG